Pełny artykuł dostępny dla abonentów!

Wykorzystanie konstrukcji z betonu zbrojonego jako uziomów fundamentowych naturalnych

4.9.2019, , Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.

Celowość wykorzystania podziemnych konstrukcji z betonu zbrojonego jako uziomów wynika z dobrych – podobnie jak w przypadku gruntu – właściwości elektrycznych betonu zastosowanych do budowy fundamentów.

Duże rozmiary oraz głębokość pogrążenia żelbetowych fundamentów typowych budynków zapewniają niewielką i mało zależną od czynników atmosferycznych rezystancję uziemienia.

konstrukcje żelbetowe

Konstrukcje żelbetowe (2) mają pręty zbrojeniowe, które zespolone z betonem zapewniają współpracę tych materiałów. Znacznie większa wytrzymałość stali niż betonu powoduje, że przekrój stalowych prętów stanowi około 0,1–0,2 % przekroju poprzecznego elementu. Niewielkie wypełnienie żelbetu stalą zbrojeniową wystarczy jednak do jego wykorzystania do celów uziemień.

1. Przykład ławy fundamentowej z betonu zbrojonego

Podczas twardnienia betonu powstaje przyczepność naturalna między betonem a stalą. Ułatwia to w znacznym stopniu spływanie prądu elektrycznego z powierzchni pręta zbrojeniowego poprzez warstwę betonu do gruntu.

wytrzymałość

Beton w normalnych warunkach wiązania uzyskuje wytrzymałość umowną po 28 dniach. Po tym okresie konstrukcję żelbetową można wykorzystywać do celów uziemień, jeżeli nie występują inne czynniki,

 

Używamy plików cookie, żeby ciągle poprawiać jakość witryny.
Dowiedz się więcej.