Pełny artykuł dostępny dla abonentów!

Szafy garażowe w budynku z garażem wielostanowiskowym

15.5.2019, , Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.

Szafy, inaczej boksy garażowe, ułatwiają aranżację garażu i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Umożliwiają przechowywanie narzędzi, płynów eksploatacyjnych i elementów wyposażenia auta, opon, nart, a nawet rowerów, które nie mieszczą się w mieszkaniu lub tam przeszkadzają Szafy garażowe są idealnym sposobem na to, by zebrać wszystkie narzędzia i cały sprzęt w jednym miejscu. Możliwość dowolnego spersonalizowania boksów sprawia, że można ich wnętrze dostosować maksymalnie do własnych potrzeb. Solidne zamki, bardzo często z opcją alarmu, pozwalają przechowywać w boksach nawet drogi sprzęt. Boksy garażowe dostępne są w różnych rozmiarach i modelach, co pozwala dobrać taki, który będzie idealny do konkretnego zastosowania. Oczywiście szafa garażowa to spory wydatek, ale z drugiej strony jest to sprzęt na lata.

Jeżeli mamy własny garaż umieszczenie takiej szafy to tylko nasza decyzja co do zakupu i wielkości dostosowanej do potrzeb i wielkości garażu. Inaczej wygląda sytuacja gdy mówimy o garażu wielostanowiskowym w budynku wielolokalowym. W nowszych budynkach kondygnacja podziemna to często właśnie wielostanowiskowy garaż. Garaż ten to z reguły jedno duże pomieszczenie z wyrysowanymi na podłodze liniami, wyznaczającymi poszczególne miejsca postojowe. Pod względem prawnym zagwarantowanie miejsca postojowego może nastąpić na dwa sposoby albo w postaci ustanowionej służebności gruntowej albo w ten sposób, że w budynku wyodrębnia się lokal niemieszkalny (garaż). Lokal ten następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać i ustala się sposób korzystania z tego lokalu poprzez przyznanie poszczególnych miejsc postojowych do korzystania poszczególnym współwłaścicielom.

Lokal garażowy

Jeżeli garaż wielostanowiskowy został wyodrębniony jako oddzielny lokal w budynku i sprzedany na współwłasność, wówczas nie jest on częścią nieruchomości wspólnej, tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych osób. W związku z tym wspólnota mieszkaniowa, a zatem i jej zarząd, nie ma prawa zarządzać tym garażem i ingerować w zasady, na jakich właściciele z niego korzystają. Zarząd, który ingeruje w zasady korzystania z garażu, postępuje tak samo, jak gdyby ingerował w sposób korzystania przez właścicieli z lokalu mieszkalnego. Decyzje odnośnie do garażu podejmują jego właściciele na zasadach określonych w kodeksie cywilnym o współwłasności, a w stosunkach między nimi ustawa o własności lokalu nie ma zastosowania. Nie ma uchwał i całej procedury ich podejmowania i zaskarżania, a współwłaściciele garażu podejmują decyzje w formie zgody na ich dokonanie. Do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, liczona według wielkości udziałów w garażu. W przypadku braku takiej zgody, każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli garażu (jednomyślność). W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Lokal garażowy ma swoje określone przeznaczenie i związany z nim sposób korzystania. Przeznaczeniem garażu podziemnego w budynku jest umożliwienie parkowania samochodów współwłaścicieli garażu w tym celu wyznaczone są miejsca postojowe i dokonany w ramach garażu między współwłaścicielami podział do korzystania. Podział ten zakłada że na poszczególnych miejscach postojowych poszczególni

 

Używamy plików cookie, żeby ciągle poprawiać jakość witryny.
Dowiedz się więcej.